Nawigacja

O przedszkolu

EWALUACJA WEWNĘTRZNA PRZEDSZKOLA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

 

Członkowie zespołu przeprowadziły ewaluację w oparciu o wcześniej opracowany harmonogram pracy i projekt ewaluacji wewnętrznej.

Badaniu zastał poddany:

Wymaganie 5. Respektowane są normy społeczne.

Przedmiotem ewaluacji było:

  • sprawdzenie czy w Przedszkolu Samorządowym w Bełżcu przestrzegane są normy społeczne;

Celem ewaluacji było:

  • zbadanie wszechstronnych informacji o organizacji warunków bezpiecznego pobytu dziecka w Przedszkolu Samorządowym w Bełżcu

    Przedstawiono także pytania kluczowe:

  1. W jaki sposób Przedszkole Samorządowe w Bełżcu zapewnia bezpieczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu?

  2. Jakie działania podejmuje przedszkole, aby zachowania dzieci nie stanowiły zagrożenia dla siebie i innych?

  3. Czy dzieci wiedzą, jakich zachowań się od nich oczekuje?

  4. Co rodzice sądzą o bezpieczeństwie dzieci w Przedszkolu?

 

Do zebrania danych wykorzystano:

1. Metody:

  • ankieta dla rodziców;

  • ankieta dla nauczycieli Przedszkola Samorządowego w Bełżcu;

  • wywiad grupowy z dziećmi (3,4,5-latki)

  • wywiad z dyrektorem

  • analiza dokumentów:

    2. Narzędzia:

  • dokumenty przedszkola (Statut, dzienniki zajęć, protokoły Rady Pedagogicznej, "gazetki ścienne", strona internetowa, warsztaty i szkolenia BHP, regulaminy wewnętrzne i procedury);

  • Kwestionariusz ankiety,

  • Kwestionariusz wywiadu;

 

Organizacja zbierania danych odbędzie się w następującym porządku:

  • opracowanie projektu ewaluacji wewnętrznej;

  • opracowanie harmonogramu ewaluacji wewnętrznej;

  • przygotowanie narzędzi badawczych;

  • przeprowadzenie badania;

  • sporządzenie raportu końcowego z ewaluacji wewnętrznej;

 

WYNIKI I ICH INTERPRETACJA

 

Analiza danych uzyskanych z ankiet do rodziców

Celem przeprowadzonej ankiety było zebranie wszechstronnych informacji o organizacji warunków bezpiecznego pobytu dziecka w oddziałach przedszkolnych w Przedszkolu Samorządowym w Bełżcu oraz zbadanie warunków tworzenia poczucia bezpieczeństwa w placówce.

W badaniu wzięło udział 41 rodziców dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych. Przeprowadzana ankieta zawierała dziewięć pytania wielokrotnego wyboru.

Pierwsze pytanie dotyczyło czynności, które dziecko potrafi wykonać samodzielnie, badani rodzice odpowiadali w następujący sposób: 41 osoby zaznaczyły samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych przez ich dzieci, 41 osoby samodzielne mycie rąk i twarzy, 38 osób zaznaczyło prawidłowe posługiwanie się widelcem, 40 ankietowanych rodziców zazanaczyło prawidłowe posługiwanie się łyżką przez ich dzieci, 23 rodziców zaznaczyło, że ich dzieci potrafią samodzielnie zapinać guziki, 36 osób uważa, że ich dzieci potrafią się samodzielnie rozebrać a 29 osoby twierdzą, że dzieci potrafią się same ubrać.

Wyniki ankiety z drugiego pytania wskazują, iż 46% rodziców odpowiedziało „zdecydowanie tak“, że ich dzieci chętnie podejmują zabawę z rówieśnikami, a 54% badanych uważa, że raczej chętnie ich dzieci podejmują zabawę z rówieśnikami.

W trzecim pytaniu 38 ankietowanych uważa, że ich dziecko raczej potrafią rozwiązywać konflikty z rówieśnikami, 2 rodziców uważe, że ich dziecko raczej nie potrafi rozwiązywać konfliktów z innymi dziećmi, a tylko 1 rodzic zdecydowanie stwierdził, że jego dziecko potrafi rozwiązywać konflikty z rówieśnikami.

Jeżeli chodzi o respektowanie zasad podczas wspólnych zabaw to zdecydowana większość badanych rodziców (31 osób) uważa, że raczej ich dzieci potrafią respektować te zasady, natomiast 9 ankietowanych rodziców zdecydowanie twierdzi, że ich dzieci potrafią respektować te zasady, jedynie 1 rodzic twierdzi, że jego dziecko raczej nie respektuje obowiązujących w zabawie reguł i zasad.

28 ankietowanych rodziców zdecydowanie odpowiedziało, że dzieci są zachęcane do samodzielności, 12 rodziców stwierdziło, że dzieci są raczej zachęcane do samodzielnośći, natomiast jeden z badanych rodziców stwierdził, że raczej nie zachęca dziecka do samodzielności.

Na pytanie: Czy Państwa zdaniem oddział przedszkolny jest miejscem bezpiecznym, 68% badanych rodziców odpowiedziało „zdecydowanie tak“, a 32% stwierdziło „raczej tak“ jest miejscem bezpiecznym.

Na pytanie: Czy dzieci sygnalizowały brak poczucia bezpieczeństwa 37 rodziców odpowiedziało: zdecydowanie nie i raczej nie, natomiast 4 osoby badane odpowiedziało: raczej tak.

Na pytanie dotyczące braku poczucia bezpieczeństwa wskazanego przez dziecko rodzice udzielili następujących odpowiedzi: 2 osoby wskazały, iż miejscem takim jest klasa, łazienka i boisko, 1 osoba wskazała, że jest to korytarz i 1 rodzic dopisał w ankiecie: „agresja ze stronyniektórych rówieśników“.

Ostatnie pytanie dotyczyło sposobu wzmacniania pożądanych (zgodnych z normami) zachowań u dzieci. 30 ankietowanych rodziców wskazało, iż wzmacnia takie zachowania za pomocą ustnej pochwały, 13 rodziców zapewnia dziecku przyjemności w postaci: słodycze, naklejki, zabawki, wspólne pieczenie ciasta,oglądanie ulubionego programu, wspólny wyjazd, wyjście do kina, wspólna gra, wspólne zakupy i spacer, pochwała, 8 osób wyraża zgodę na prośbę dziecka: wspólna zabawa, gra, pomoc w odrabianiu zadania, wyjazd do ZOO, kupienie gazety, gra komputerowa, wycinanie, rysowanie, 18 ankietowane osoby wspólnie bawią się z dzieckiem.

 

Analiza danych uzyskanych z ankiet do nauczycieli.

W badaniu wzięło udział 3 nauczycieli. Celem ankiety było zdobycie wiedzy dotyczącej wspierania właściwych zachowań oraz sposobów zapobiegania zachowaniom niepożądanym.

Trzech nauczycieli odpowiadało na pytania dotyczące przestrzegania norm społecznych w oddziałach przedszkolnych. Analiza odpowiedzi pozwoliła odpowiedzieć na następujące pytania.

Wszyscy nauczyciele na pytanie: W jaki sposób reaguje Pani na zachowania wychowanków zagrażające bezpieczeństwu innych dzieci, stwierdzili, że są to: upomnienia, chwilowe odsunięcie dziecka od zabawy; odwoływanie się do zawartych umów, kontraktów; rozmowy indywidualne i grupowe, odwołanie się do doświadczeń dzieci; czytanie bajek terapeutycznych; stosowanie kar adekwatnych do przewinień – przerwa w zabawie, czas na wyciszenie; kary są dostosowane do możliwości psychofizycznych ucznia; system karania jest znany dzieciom; system karania jest wprowadzany szybko, aby dziecko miało szansę na bezpośrednie powiązanie konsekwencji z zachowaniem; współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.

Na drugie pytanie: W jaki sposób oddziały przedszkolne reagują na inne zachowania niepożądane wychowawczo, wszyscy nauczyciele odpowiedzieli, że są to: informowanie rodziców i ustalenie wspólnego frontu działania, współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, odwoływanie się do zawartych kontraktów, regulaminów grupy, regulaminów zabaw.

Na trzecie pytanie: W jaki sposób wzmacnia się pożądane zachowania dzieci, nauczyciele podali następujące odpowiedzi: przydzielanie dzieciom różnych lubianych funkcji; udzielanie pochwał indywidualnych, na forum grupy i do rodziców; wręczanie nagród w formie: serduszka, stemple, naklejki, znaczki; przedstawienie odpowiedniego wzoru z bajki lub opowiadania.

W czwartym pytaniu nauczyciele wymienili następujące działania, które podejmują w realizacji zagadnień związanych z bezpieczeństwem: opracowanioe współnie z dziećmi kodeksu grupowego; często odwoływanie sie do jego postanowień; ustalernie systemu kar i nagród i konsekwentne jego stosowanie; prowadzenie rozmów i zajęć z dziećmi na tematy wychowawcze; uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach; przestrzeganie regulaminów obowiązujących w przedszkolu; zapraszanie gości, którzy opowiadają o bezpieczeństwie.

 

Analiza danych uzyskanych z wywiadu z dyrektorem

Celem wywiadu z dyrektorem przedszkola było ustalenie informacji na temat bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu oraz czy respektowane są normy społeczne w przedszkolu.

W tym celu przedstawione zostały dwa pytania.

Na pierwsze pytanie: Jak Pani sądzi, czy dzieci czują się bezpiecznie w przedszkolu?

Pani dyrektor udzieliła następujących odpowiedzi: przedszkole zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, gdyż każda grupa ma opracowany Kodeks zachowań; cyklicznie organizujemy spotkania z policjantem, strażakiem, leśniczym; organizowane są zajęcia dramowe, teatrzyki na temat bezpiecznych zachowań; dzieci znają numery alarmowe pogotowia, straży pożarnej, policji; zapewniamy bezpieczny sprzęt i wyposażenie przedszkola; uczymy dzieci wzajemnego szacunku, respektowania norm społecznych; kadra jest przeszkolona w zakresie BHP i p. poż.; posiadamy regulaminy i zasady regulujące pracę przedszkola, min.: regulamin spacerów i wycieczek; zasady odbierania dziecka z przedszkola.

Na drugie pytanie: Co świadczy o bezpieczeństwie dziecka w przedszkolu?

Pani dyrektor udzieliła następujących odpowiedzi: teren przedszkolny jest miejscem bezpiecznym, ponieważ jest ogrodzony; sprzęty są systematycznie naprawiane, dwa razy w roku wymienia się piasek w piaskownicy; na budynku przedszkola widnieje regulamin korzystania z placu zabaw; w miarę potrzeb strażacy dokonują wycinki suchych gałęzi zagrażających bezpieczeństwu dzieci i budynkowi przedszkola; drzwi zewnętrzne są zamykane w ciągu pracy przedszkola; przedszkole posiada zabezpieczenie w postaci systemu alarmowego; plac przedszkolny jest zadbany, utrzymany w czystości; zagrożenie bezpieczeństwa stanowi chodnik, który jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowej wymiany; w przedszkolu pomieszczenia, w których przebywają dzieci są urządzone tak, aby były bezpieczne; sprzęty są dostosowane do wieku dzieci, zabawki nie stanowią zagrożenia.

Z przeprowadzonej analizy dokumentów Pani dyrektor stwierdza, że obowiązujące przeglądy techniczne są wykonywane terminowo oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wszyscy pracownicy przedszkola ukończyli szkolenie w zakresie BHP i p.poż. Przedszkole posiada wewnętrzne akty prawne /regulaminy, procedury/ związane z bezpiecznym pobytem dziecka w przedszkolu. Analiza dokumentu "Statut Przedszkola", wskazuje, że zarówno nauczyciele jak i personel obsługowy są zobowiązani do czuwania nad bezpieczeństwem dzieci, a podczas zajęć dodatkowych obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem spoczywa na osobie prowadzącej zajęcia. Poziom zabezpieczeń przed czynnikami zewnętrznymi jest adekwatny do potrzeb. Dzieci odbierane są przez rodziców ,bądź przez osoby do tego upoważnione. Prowadzona jest ewidencja wypadków wraz z opisem zdarzenia i sposobem udzielenia pierwszej pomocy. Celem zapewnienia bezpiecznego pobytu dzieci w przedszkolu i poza nim (wycieczki ,spacery , zabawy na placu) zatrudnione są opiekunki dziecięce. Aby zapewnić dzieciom bezpieczne poruszanie się w terenie zakupiono węże spacerowe, ubezpieczyciel w ramach współpracy przekazał odblaski.

W procesie adaptacyjnym dzieci do warunków przedszkolnych nauczyciele organizują różnorodne sytuacje edukacyjne i wykorzystują sytuacje naturalne, aby przekazywać dzieciom informacje na temat oczekiwań odnośnie do ich zachowań i postaw. Dzieci uczą się rozwiązywania konfliktów zgodnie z przyjętymi umowami ,bez użycia agresji. Przed każdym wyjściem na plac zabaw,spacer, czy wycieczkę są przypominane zasady bezpieczeństwa. Modyfikacji co jakiś czas ulegają systemy motywacyjne (nagrody i kary), ze względu na spadek ich atrakcyjności, a przez to i skuteczności. W sytuacji pojawienia się niepożądanych zachowań nauczyciele rozmawiają z dzieckiem, przypominają o obowiązujących zasadach i celowości ich stosowania, praktykują metody pozbywania się nadmiaru złości np.(masaże, odsunięcie na moment od wspólnej zabawy), aby możliwe było wyciszenie negatywnych emocji. Z analizy dokumentów wynika, że nauczycielki prowadzą rozmowy z rodzicami tych dzieci, które sprawiają trudności wychowawcze, udzielają porad i wskazówek sugerują wizyty w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej lub u innych specjalistów, poszukują w literaturze sposobów rozwiązywania problemów wychowawczych, dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. W procesie adaptacyjnym dzieci do warunków przedszkolnych, nauczyciele uwzględniają różnorodne potrzeby zarówno dzieci jak i ich rodziców. Wizyty w przedszkolu ,wspólne zabawy,poznanie pań oraz pomieszczeń przedszkola wpływa na zmniejszenie stresu w związku z wejściem w nowe otoczenie.

 

Analiza dokumantacji w ewaluacji wewnętrznej

Podokonanej analizie dokumentów stwierdziłyśmy, że jest ona taka sama jak ta, którą przedstawiła Pani dyrektor w swoim wywiadzie.

Szczególy analizy są opisane w "Analiza danych uzyskanych z wywiadu z dyrektorem".

 

Analiza danych uzyskanych z wywiadu z dziećmi 3-,4-,5-letnimi

W ankiecie wzięło udział łącznie 46 dzieci z 2 oddziałów przedszkolnych z Przedszkola Samorządowego w Bełżcu (24 z grupy 3/4-latków, 22 z grupy 4/5-latków). Ankietę przeprowadzono wśród dzieci przedszkolnych w dniach 17-26.03.2014 r., a jej wyniki przedstawiają się następująco:

Na pytanie nr 1 „Kiedy zaczynaliście chodzić do przedszkola, byliście bardzo mali i nie umieliście wielu rzeczy. Czego nauczyliście się do tej pory w przedszkolu?” wszystkie dzieci wskazały symbole obrazujące zdobycie wiedzy:

  • matematycznej – liczenie, dodawanie, odejmowanie (na konkretach i w pamięci) – 46 dzieci;

  • polonistycznej – rozpoznawanie liter, głoskowanie, dzielenie wyrazów na sylaby, czytanie i pisanie – 31 dzieci;

  • muzycznej – śpiewanie piosenek, taniec, gry i zabawy rytmiczne – 46 dzieci;

  • narodowej, patriotycznej – zdobycie wiadomości na temat swojej miejscowości, regionu i państwa, znajomość symboli narodowych i rozumienie potrzeby okazywania poszanowania dla kraju i ludzi – 46 dzieci;

  • społecznej – gry i zabawy w grupie – 46 dzieci;

  • przyrodniczej i ekologicznej – zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat otaczającego świata, szerzenie treści proekologicznych – 46 dzieci;

Dzieci wymieniały również, że nauczyły się:

  • śpiewać i tańczyć – 40 dzieci;

  • sprzątać zabawki – 19 dzieci;

  • rysować i malować – 40 dzieci;

  • wykonywać różne ćwiczenia gimnastyczne, uprawiać różne sporty (np. grać w piłkę nożną, rzuty do celu, biegi i inne) – 25 dzieci;

  • bawić się z innymi – 30 dzieci;

  • poznawać kolegów i koleżanki – 23 dzieci;

Na drugie pytanie 40 uczniów odpowiedziało, że uczyło się o wiośnie (temat ten realizowany był w tym i poprzednim tygodniu, w którym prowadzono badanie), kilkoro dzieci pamiętało także tematy z poprzednich tygodni i tak:

  • 17 dzieci pamiętało zajęcia o ptakach powracających do Polski;

  • 20 dzieci pamiętało zajęcia o wiosennych kwiatach;

  • 15 dzieci pamiętało zajęcia zabawy z liczeniem;

  • 45 wskazywało kalendarz pogody;

Na pytanie 3 „Czy lubicie wychodzić na spacery?” 46 (100%) dzieci odpowiedziało, że lubią wychodzić na spacery.

W następnym pytaniu zdecydowana większość dzieci (44) uważa, że przedszkole to bezpieczne miejsce. Dwoje dzieci czuje się mniej bezpiecznie.

W pytaniu 5 ajwiększym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się wyjścia i wycieczki (46 dzieci), na drugim miejscu jest swobodna zabawa (45 dzieci), następne w kolejności były zajęcia z całą grupą (39 dzieci), później zajęcia rytmiczne, śpiew i taniec (38 dzieci), na końcu wskazały zajęcia z jęż. angielskiego i religia (po 36 dzieci).

Dzieci wśród ulubionych zajęć w przedszkolu wymieniły również:

  • zabawy na placu zabaw – 46 dzieci;

  • zajęcia techniczno-plastyczne – 40 dzieci;

  • gry i zabawy stolikowe – 35 dzieci.

W pytaniu 6: Czy jest coś, czego boisz się w przedszkolu? dzieci wymieniły nastepujące rzeczy, osoby lub sytuacje, w których czuły lęk lub niepokój:

  • pająki, pszczoły, muchy;

  • dzieci, które czasami zaczepiają inne dzieci;

  • że mama nie przyjdzie do przedszkola odebrać dziecko;

Na pytanie 7 prawie wszystkie dzieci wykazały się znajomością norm i zasad obowiązujących w grupie. Doskonale wiedziały, że nie wolno naśmiewać się z innych dzieci (45 osób), nie należy bić nikogo ani nikomu dokuczać (46 dzieci) i że nie należy nie słuchać się pani jak jesteśmy na spacerze, dworze i placu zabaw (40 dzieci).

Ponadto wśród dzieci dodały jeszcze inne przykłady czego nie wolno robić w przedszkolu:

  • wchodzenie na drzewa – 3 dzieci;

  • lanie innych wodą – 3 dzieci;

  • pokazywanie języka – 31 dziecko;

  • krzyczenie na innych – 26 dzieci;

  • zabieranie innym zabawek – 45 dziecko;

  • niszczenie zabawek - 45 dziecko;

  • podchodzenie blisko, gdy ktoś się huśta – 14 dzieci

 

 

WNIOSKI I REKOMENDACJE

 

  1. Dzieci chętnie podejmują zabawy z rówieśnikami.

  2. Respektują przyjęte w zabawie z rówieśnikami zasady.

  3. W większości potrafią rozwiązać konflikty z rówieśnikami.

  4. Dzieci są zachęcane do samodzielności i większość czynności samoobsługowych potrafią wykonać samodzielnie.

  5. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach.

  6. Dzieci uważają przedszkole za miejsce bezpieczne.

  7. Dzieci rozróżniają zachowania pożądane od niepożądanych.

  8. Rodzice uważają, że, przedszkole jest miejscem bezpiecznym a dzieci sporadycznie zgłaszały brak poczucia bezpieczeństwa.

  9. Dzieci respektują normy społeczne – co potwierdzają informacje zdobyte przez nauczycieli od rodziców, przeprowadzony wywiad z dziećmi oraz poprzez analizę dokumentacji.

  10. Każda grupa w przedszkolu ma określone wymagania w zakresie zachowań i postaw wychowanków. Są to kodeksy, różne regulaminy. W grupach dzieci funkcjonuje system kar i nagród. Nauczyciele wykorzystują w pracy z dziećmi nagrody mające wpływ na zachowanie dzieci zgodnie z przyjętymi normami. Są to pochwały ustne, przed rodzicami, pochwała w formie znaczka, przydział pożądanej przez dziecko roli. Stosowane w oddziałach przedszkolnych nagrody mają wymiar motywujący dzieci do nabywania zachowań zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Dzieci wykazują w różnych sytuacjach chęć zdobycia pochwały, nagrody, dziecko ma poczucie własnej wartości, czuje się akceptowane społecznie. Informacje o pozytywnych zachowaniach dzieci są przekazywane rodzicom i utrwalane w różnych sytuacjach w czasie codziennego pobytu dziecka w oddziałach przedszkolnych. W oddziałach przedszkolnych analizuje się i ocenia prowadzone działania wychowawcze. Wnioski z prowadzonych działań są wykorzystywane do dalszej pracy z dziećmi w poszczególnych grupach.

  11. Prowadzone są zajęcia o tematyce wychowawczej, rozmowy z rodzicami, próby rozwiązywania zaistniałych problemów wspólnie z rodzicami, rozmowy indywidualne z dziećmi.

  12. W grupach dzieci ustala się wspólnie kodeks przedszkolaka i zasady obowiązujące w zabawie. W przypadku agresywnych zachowań dziecka stosowana jest przerwa w zabawie i czas na wyciszenie.

  13. W obu grupach jest obserwacja wstępna i diagnoza. Reaguje się na zachowania dzieci zagrażające bezpieczeństwu innych. Nauczyciele dowartościowują dzieci np. poprzez propozycje pełnienia określonych ról, pomoc wychowawczyni przy układaniu i porządkowaniu zabawek, organizowaniu wystawek prac plastycznych dzieci na specjalnie do tego wyznaczonych miejscach.

  14. W oddziałach przedszkolnych panują bezpieczne warunki dla rozwoju psychofizycznego dzieci.

     

Słabe strony pracy przedszkola określone po przeprowadzonej ewaluacji wewnętrznej:

  • Pojawiające się sporadycznie agresywne zachowania wśród dzieci;

 

Strategia działań w celu podniesienie jakości pracy w ewaluowanym obszarze:

  • Ewaluowany obszar nie wymaga opracowania strategii.

 

 

Sporządziły:

Dorota Kwiatkowska Danuta Posikata

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe w Bełżcu
    Zespół Szkolno- Przedszkolny
    Przedszkole Samorządowe w Bełżcu,
    ul. Rzeszowska 75
  • ,,,

Galeria zdjęć