Nawigacja

O przedszkolu

EWALUACJA WEWNĘTRZNA PRZEDSZKOLA 2012/2013

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

 

Członkowie zespołu przeprowadziły ewaluację w oparciu o wcześniej opracowany harmonogram pracy i projekt ewaluacji wewnętrznej.

Badaniu zastał poddany:

Obszar 2. Procesy zachodzące w przedszkolu

Procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej koncepcji pracy, która zakłada doskonalenie procesów edukacyjnych i dbałość o ich prawidłowy przebieg.

                Wymaganie 2.1. Koncepcja pracy przedszkola.

Przedmiotem ewaluacji było badanie:

  • znajomość, stosowanie i modyfikowanie koncepcji Przedszkola Samorządowego w Bełżcu;

Celem ewaluacji była:

  • ocena dotychczasowej koncepcji pracy oraz podjęcie ewentualnych działań służących jej modyfikacji.

    Pytania kluczowe do projektu ewaluacyjnego:

  1. Czy przedszkole posiada określoną koncepcję pracy, która jest znana rodzicom i nauczycielom oraz czy jest przez nich akceptowana?

  2. Czy koncepcja przedszkola jest analizowania i modyfikowania przez nauczycieli?

 

Do zebrania danych potrzebne były:

1. Metody:

  • ankieta dla rodziców;

  • ankieta dla nauczycieli Przedszkola Samorządowego w Bełżcu;

  • wywiad z Dyrektorem Przedszkola Samorządowego w Bełżcu

  • analiza dokumentów:

    2. Narzędzia:

  • dokumenty przedszkola (plany pracy przedszkola, protokoły rady pedagogicznej, realizowane programy wychowania przedszkolnego, Statut, dzienniki zajęć, "gazetki ścienne", strona internetowa, warsztaty i szkolenia BHP, regulaminy wewnętrzne i procedury);

  • kwestionariusz ankiety;

 

Organizacja zbierania danych odbyła się w następującym porządku:

  • opracowanie projektu ewaluacji wewnętrznej;

  • opracowanie harmonogramu ewaluacji wewnętrznej;

  • przygotowanie narzędzi badawczych;

  • przeprowadzenie badania;

  • sporządzenie raportu końcowego z ewaluacji wewnętrznej;

 

 

WYNIKI I ICH INTERPRETACJA

 

 

Analiza danych uzyskanych z ankiet do rodziców

W ankiecie skierowanej do rodziców chcieliśmy uzyskać informacje na temat znajomości i akceptacji koncepcji pracy przedszkola oraz poznać opinię rodziców dotyczącą specyfiki pracy w naszym przedszkolu. Ankietę wypełniło 45 rodziców. Ankiety zostały rozdane w każdej grupie wiekowej. W ankiecie znalazło się 8 pytań zamkniętych i jedno otwarte.

Większość ankietowanych rodziców zna specyfikę pracy przedszkola (tak twierdzi 42 ankietowanych, co stanowi 92,5% ogółu badanych). 2 osoby z badanych uznało (5%), iż zna specyfikę pracy tylko częściowo, a 1 osoba (2,5%) nie zna specyfiki pracy przedszkola.

W odpowiedzi na zadanie pytanie dotyczące znajomości metod, którymi pracują nauczyciele w przedszkolu 43 ankietowanych uznało, iż zna metody, co stanowi 95% respondentów. 2,5% badanych stwierdziło, że zna te metody tylko częściowo i tyle samo procent ankietowanych osób stwierdziło, że nie zna w cale metod pracy.

Większość ankietowanych rodziców (41) uważa, że zna system diagnozowania osiągnięć dzieci co stanowi 90%. Jedna z badanych osób (2,5%) stwierdziło, że nie zna systemu diagnozowania osiągnięć dzieci. Natomiast 7,5% badanych (3 osoby) uznało, iż zna ten system tylko częściowo.

42 rodziców uznało, iż zna zasady współpracy (odpowiedziano 92,5% tak), a 3 tylko częściowo – co stanowi 7,5%.

Nasza koncepcja pracy przedszkola mówi o zasadach współpracy z rodziną dziecka. Chciełyśmy się dowiedzieć czy rodzice są zadowoleni z tych form współpracy, dlatego w ankiecie zapytaliśmy ich o zdanie (pytanie nr 8). Uzyskaliśmy aż 95% pozytywnych odpowiedzi (43 badanych), tylko 1 osoba jest zadowolone częściowo (2,5%) i 1 osoba (2,5%) nie jest zadowolona z form współpracy przedszkolem.

W porównaniu ze znajomością specyfiki pracy przedszkola, aż 44 osoby akceptują koncepcję pracy przedszola, co stanowi 97,5% ankietowanych rodziców, a tylko 1 osoba akceptuje ją częściowo.

92,5% ankietowanych rodziców (czyli 42 osoby) stwierdziło, iż przedszkole stwarza możliwości do nabywania różnorodnych umiejętności. Natomiast 3 osoby ankietowane (7,5%) uznało, że tylko częściowo stwarza możliwości do nabywania różnorodnych umiejętności.

Natomiast w odpowiedzi na pytanie nr 7 aż 95% respondentów (czyli 43 osoby) jest zadowolonych z form i metod pracy z dziećmi w naszym przedszkolu. Tylko 1 osoba uznała, iż jest zadowolona częściowo co stanowi 2,5% badanych i 1 osoba (2,5%) nie jest zadowolona z form i metod pracy z dziećmi w naszym przedszkolu.

Ostatnie pytanie zadane w ankiecie brzmiało: Czy ma Pani/Pan inne propozycje współpracy z przedszkolem? W tym pytaniu rodzice udzielił następujące odpowiedzi:

  • "spotkania rodziców z dziećmi – opowiadanie o zawodach";

  • "może ktoś ma ciekawe, np.: zwierzęta, które mógłby przynosić do przedszkola i zapoznać z nimi dzieci"

 

Analiza danych uzyskanych z ankiet do nauczycieli.

Celem ankiety była autoanaliza działalności nauczycieli w realizowaniu koncepcji pracy przedszkola. W ankiecie znalazło się 4 pytania zamkniete i 1 pytanie otwarte.

Kwestionariusz ankiety wypełniło 3 nauczycieli pracujących w naszym przedszkolu.

Na pierwsze pytanie wszyscy ankietowani (100%) odpowiedzieli twierdząco, że znają koncepcję pracy przedszkola.

Trzech ankietowanych nauczycieli (100%) potwierdziło, że poddali analizie koncepcję pracy przedszkola.

Wszyscy respondenci stwierdzili, że dyrektor i nauczyciele brali udział w modyfikacji koncepcji.

Na kolejne pytanie trzech ankietowanych (100%) odpowiedziało, że opracowaną koncepcję pracy przedszkola przyjęła Rada Pedagogiczna Przedszkola Samorządowego w Bełżcu.

Na ostatnie pytanie wszyscy nauczyciele potwierdzili, że rodzice zostali zapoznani z zmodyfikowaną koncepcją pracy przedszkola.

 

Analiza danych uzyskanych z wywiadu z dyrektorem

 

Celem wywiadu z dyrektorem przedszkola było ustalenie informacji według jakiej koncepcji pracuje przedszkole i z jakiego powodu dokonano modyfikacji koncepcji przedszkola.

W odpowiedzi na 1 pytanie Pani dyrektor stwierdziła, że przedszkole pracuje według koncepcji opracowanej przez zespół nauczycieli, bazując na aktualnej misji i wizji rozwoju przedszkola oraz wyznaczonym kierunku działań uwzględniając dotychczasowy dorobek, potrzeby i oczekiwania środowiska lokalnego, tradycje i zwyczaje. Przedszkole promuje: regionalizm, ekologię i działania twórcze dziecka, przede wszystkim stawia na wysoką jakość pracy poprzez działalność wychowawczo – dydaktyczną ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania praw dziecka w klimacie sprzyjającym budowaniu systemu wartości, współdziałanie z lokalnym środowiskiem i innymi partnerami przedszkola oraz sprawne zarządzanie jakością. W koncepcji uwzględniono również cele główne i kryteria sukcesu, sylwetkę absolwenta oraz planowane działanie na dalsze lata, stosowane programy, metody pracy, zasady współpracy z rodziną, diagnozowanie osiągnięć i wiele innych równie ważnych działów. Koncepcja wytycza kierunek rozwoju naszego przedszkola.

 

W odpowiedzi na pytanie 2 Pani dyrektor stwierdziła, że pierwszą koncepcją przedszkola, jaka była, była koncepcja przygotowana przez Panią Dyrektor na Konkurs na Dyrektora Przedszkola w 2009r. Zawierała ona bardzo ogólne, nie pogrupowane treści, która nie oddawała specyfiki pracy naszego przedszkola.

Koncepcja pracy przedszkola analizowana jest głównie poprzez półroczne sprawozdanie i wnioski z nadzoru pedagogicznego prezentowane podczas Rady Pedagogicznej. Koncepcja pracy przedszkola jest modyfikowana w zależności od zaistniałych potrzeb.

Aktualna koncepcja pracy przedszkola była modyfikowana w okresie od IX 2012r. do II 2013r. Przez nauczycieli i została uchwalona uchwałą przez Radę Pedagogiczną Przedszkola Samorządowego w Bełżcu i zatwierdzona do realizacji na posedzeniu Rady w dniu 19-02-2013r.

 

Analiza dokumantacji w ewaluacji wewnętrznej

Programy przyjęte w przedszkolu są zgodne z koncepcją pracy. Nauczyciele realizując cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty oraz podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Wszystkie programy stanowią opis sposobu realizacji celów kształcenia i zadań edukacyjnych, zawierają cele kształcenia i wychowania, określono sposoby osiągania celów, propozycje kryteriów oceny i metod sprawdzania osiągnięć ucznia, są poprawne pod względem merytorycznym i dydaktycznym, uwzględniają możliwość indywidualizacji pracy, są zgodne z podstawą programową.

W przedszkolu prowadzona jest diagnoza i obserwacja dziecka 3, 4, 5 letniego. Wszystkim rodzicom dzieci 5-letnim wręcza się informację o gotowości dziecka do nauki w szkole podstawowej.

Analiza realizowanych programów dopuszczonych do użytku w Przedszkolu z przedszkolnego zestawu programów – program spełnia wymagania określone rozp. MEN-i z dnia 08.06.2009r.

Przedszkole planuje pracę wychowawczo- dydaktyczną i opiekuńczą

-planowane działania są zgodne z podstawą programową,

-nauczyciele dokumentują przebieg procesu edukacyjnego w planach miesięcznych i zapisach w dzienniku zajęć,

Nauczycielki dbają o poszerzenie oferty edukacyjnej poprzez umożliwienie dzieciom udziału w konkursach, występach i przeglądach artystycznych.

W protokołach Rady Pedagogicznej można znaleźć zapisy o uchwaleniu modyfikacji koncepcji pracy przedszkola.

Na stronie internetowej przedszkola zostały umieszczone dokumenty przedszkola; Statut, Koncepcja pracy przedszkola, Program Profilaktyczny, Plan Adaptacyjny, co powoduje lepszy dostęp tych dokumentów dla rodziców.

 

WNIOSKI I REKOMENDACJE

 

 

  1. Przedszkole posiada własna koncepcję pracy, która jest modyfikowana w razie potrzeb. Zespół nauczycieli dokonuje jej analizy i modyfikacji.

  2. Koncepcja pracy naszego przedszkola jest dostosowana do potrzeb środowiskowych i lokalnych. Głównie promuje regionalizm, ekologię i działania twórcze dziecka, przede wszystkim stawia na wysoką jakość pracy poprzez nowatorską działalność wychowawczo – dydaktyczną ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania praw dziecka w klimacie sprzyjającym budowaniu systemu wartości.

  3. Przedszkole, pracując według przyjętej koncepcji, zapewnienia dzieciom dobry i równy start w szkole podstawowej. Uczy je gotowości do podjęcia nowych zadań, umiejętności rozwiązywania problemów oraz odpowiedzialności za to, co robią, poczucia bezpieczeństwa, własnej wartości i godności.

  4. Programy przyjęte w przedszkolu są zgodne z koncepcją pracy. Nauczyciele realizując cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty wspomagają i ukierunkowują rozwój dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi.

  5. Rodzice znają i akceptują przyjętą koncepcję, system współpracy z rodziną dziecka a także sposób informowania ich o postępach dzieci.

  6. Przedszkole stwarza możliwości do nabywania różnorodnych umiejętności.

  7. Prowadzenie ciągłej obserwacji osiągnięć nauczycieli, zdobywanie przez nich kolejnych stopni awansu zawodowego i poszukiwania nowatorskich rozwiązań w pracy z dziećmi prowadzą do rzetelnego wypełniania punktów przyjętych w koncepcji.

     

Słabe strony pracy przedszkola określone po przeprowadzonej ewaluacji wewnętrznej:

  • Nie stwierdza się słabych stron pracy przedszkola w ewaluowanym obszarze.

 

Strategia działań w celu podniesienie jakości pracy w ewaluowanym obszarze:

  • Ewaluowany obszar nie wymaga opracowania strategii.

 

 

Sporządziły:

Dorota Kwiatkowska Danuta Posikata

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe w Bełżcu
    Zespół Szkolno- Przedszkolny
    Przedszkole Samorządowe w Bełżcu,
    ul. Rzeszowska 75
  • ,,,

Galeria zdjęć